Nezaberou mnoho místa a poskytnou užitek. Voňavé bylinkové natě si vypěstujete na záhonu, v květináčích na terase i v bedýnkách na okenním parapetu.
Máte-li na zahradě málo místa, upřednostněte druhy, které mají všestrannější využití. Vybrali jsme osvědčené druhy bylinek do malých prostor.
10 bylinek do malých zahrad
Vavřín
Známější je pod označením bobkový list. Přestože se může zdát méně vhodnou volbou do malých prostor, vejde se i do menší zahrady, jelikož výborně snáší tvarování.
Prospívá na slunečných a teplejších místech, nejlépe roste v terakotovém květináči. Tento stálezelený keř si můžete umístit také ke vstupu do domu. Listy využijete celoročně v kuchyni.
Výsadba rostlin: duben – červenec
Sklizeň: celoročně
Bazalka
K pěstování bazalky moc místa nepotřebujete. Stačit vám bude sluneční okenní parapet, přestože této bylince neublíží ani polostín. Bazalka z květináče vám během celého léta poskytne dostatek čerstvých listů k dochucování nebo ozdobování jídel. Bazalka má navíc schopnost odpuzovat otravný hmyz.
Výsadba sazenic: květen – červen
Sklizeň: červen – říjen
Bazalky
Koriandr
Listy i stonky této jednoleté bylinky využijete při vaření k ochucení salátů a asijských jídel. Semena klíčí déle a tehdy potřebují dostatek vláhy, ale po vyrostnutí je tato rostlina nenáročná. Poroste ve volné půdě a daří se jí iv květináčích. Semena vysévejte přímo na místo pěstování, rostlina nesnáší přesazování.
Výsev: červen – září
Sklizeň: červenec – prosinec
Kopr
I když máte málo místa, dejte této jednoleté bylince šanci. Její jemné listy dodávají výraznou chuť rybím pokrmům, využijete je i při dochucování a ozdobování dalších jídel.
Zároveň jde o atraktivní okrasnou rostlinu, která přitahuje spoustu užitečných živočichů. Kopr se snadno pěstuje a v ideálních podmínkách se rozšiřuje samovýsevem.
Výsev: duben – červenec
Sklizeň: červen – září
Pažitka
Květy pažitky jsou přitažlivé pro včely a zazáří i v květinovém záhonu. Navíc jsou jedlé. Čerstvé a nadrobno nasekané listy dodají jídlům jemnou cibulovou příchuť. Pažitku si velmi snadno vypěstujete ze semen nebo dělením starších trsů. Daří se jí na slunném nebo polostinném místě s mírně vlhkou půdou.
Výsev/výsadba: březen – květen
Sklizeň: duben – září
Máta
Těžko si bez jejích jemných výhonků či aromatických lístků představíme letní nápoje či dezerty. Pokud máte na terase volné polostinné místo, umístěte sem větší květináč s touto rostlinou.
Je to lepší volba než pěstování ve volné půdě, kde se může nežádoucí rychle rozšířit. Máta má mnoho odrůd. Pravidelnou sklizní si zajistíte dostatek natě na celé léto.
Výsadba: březen – červenec
Sklizeň: květen – říjen
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
6 bylinek, které vypěstujete i ve stinné zahradě6 bylinek, které vypěstujete i ve stinné zahradě
Rozšiřte si svůj bylinkový „repertoár“ o kmín. Naučíme vás ji pěstovat Rozšiřte si svůj bylinkový „repertoár“ o kmín. Naučíme vás ji pěstovat
Naťová petržel
I tato bylinka dobře roste v květináčích a truhlících. Semenům trvá trochu déle, než vyklíčí, proto buďte trpěliví. Semena vysévejte postupně každý týden, abyste měli během celého léta k dispozici dostatek čerstvé natě. Do květináčů si můžete vysadit také předpěstované rostliny, které koupíte v supermarketu.
Výsev: březen – červen
Sklizeň: červen – říjen
Rozmarýn
Má podobu malého keře, může proto zabrat více místa. Téměř celoročně však nabízí voňavé stálezelené listy, na jaře i modré květy. Vyberte si kompaktnější odrůdu do květináčů, rostlinu pravidelně stříhejte, dopřejte jí hodně slunce a střídmou zálivku. Vyhněte se dlouhodobému smáčení kořenového balu.
Výsadba: březen – červenec
Sklizeň: celoročně
Rozmarýn

Šalvěj
Poroste v květináčích, ať už samostatně, nebo v rámci kombinovaných výsadeb. Daří se jí i ve volné půdě a můžete ji zakomponovat do okrasných výsadeb. Během celé sezóny vám poskytne dostatek čerstvých listů k dochucování a vaření. Začátkem léta šalvěj velmi pěkně kvete. Má ráda slunce a sušší půdu.